★★★★★ 4.7 77 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tuakat.at
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This 4 Pack of NGK Spark Plugs is Compatible with Honda:Accord 2.0L 4L Naturally Aspirated 2018-2022 (Gas/Hybrid)CR-V 2.0L 4L 2020-2022 (Gas/Hybrid)SpecificationsThread Diameter: 12mmThread Pitch: 1.25mmSeat Type: GasketReach: 26.5mm (1.04")Hex Size: 9/16" (14mm)Terminal Type: SolidGap: .044" (1.1mm)Material: IridiumType: Fine WireSize: 0.6mmProjection: ProjectedType: Fine WireShape: Taper CutResistor: YesResistor Value: 5k OhmHeat Range: 7Torque Specs: Cast Iron: 10.8-18 lb. ft. Aluminum: 10.8-14.5 lb. ft.
  • While most NGK spark plugs are pre-gapped, there are occasions when the gap requires adjustment. Care must be taken to avoid bending or breaking off the fine-wire electrodes. NGK recommends a round wire-style or pin gauge gap tool to measure the gap. If the gap must be adjusted, use a tool that only moves the ground electrode and does not pry between or against the electrodes. NGK also recommends adjusting the gap no more than +/- 0.008” from the factory preset gap.
  • This Listing is 4 NGK 92570 Spark Plugs DILZKAR7D11S.
  • NGK is the world's largest supplier of OEM spark plugs.
  • OVERSTOCKDIRECT Offers Unbeatable Service.
Brand Name OVERSTOCKDIRECT
Item Weight 0.43 Pounds
Thread Size M12 - 1.25
Manufacturer OVERSTOCKDIRECT
Model Number 92570
Automotive Fit Type Vehicle Specific Fit
Included Components Spark Plugs
Manufacturer Part Number DILZKAR7D11S
Manufacturer Warranty Description See Manufacturer
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
77 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (66)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)